Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Polacy trzeci rok z rzędu w zarządzie YES For Europe

Janusz Dramski, przedsiębiorca i wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach od 1 stycznia 2018 roku pełni funkcję wiceprezydenta Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców YES for Europe z siedzibą w Brukseli. Jednocześnie Przemysław Grzywa, przedsiębiorca i wiceprzewodniczący Forum Młodych Przedsiębiorców RIG w Katowicach, objął funkcję dyrektora generalnego YES for Europe.

 

Zarząd YES for Europe 2018 od lewej - Janusz Dramski PL wiceprezydent Mikel Beroiz ES prezydent  Ben Knöfler DE wiceprezydent Matteo DellAcqua IT wiceprezydent


- Fakt, że trzeci rok z rzędu będziemy mieli reprezentanta w zarządzie YES for Europe to bardzo duże wyróżnienie dla Polski - mówi Janusz Dramski.
Funkcję prezydenta w rozpoczętej właśnie kadencji pełni przedsiębiorca z Hiszpanii Mikel Beroiz, a do grona wiceprezydentów wybrano także przedstawicieli z Niemiec i Włoch. YES for Europe jest oficjalnym reprezentantem młodych przedsiębiorców przed Komisją Europejską, a także reprezentuje obszar Unii Europejskiej w organizacji G20 Young Entrepreneurs’ Alliance, która zrzesza i reprezentuje organizacje młodych przedsiębiorców z krajów grupy G20.


- Jesteśmy tym bardziej dumni, że zostaliśmy obdarzeni tak dużym zaufaniem przedsiębiorców z dwudziestu krajów europejskich, którzy wybrali nas podczas spotkania Konfederacji pod koniec ubiegłego roku w Madrycie – dodaje Dramski.
Europejska Konfederacja Młodych Przedsiębiorców to „stowarzyszenie” organizacji reprezentujących młodych przedsiębiorców z 20 krajów Unii Europejskiej. Konfederacja ma za zadanie reprezentować interesy młodych przedsiębiorców na poziomie instytucji unijnych oraz integrować środowiska gospodarcze na poziomie europejskim.


- Organizujemy co roku dwa europejskie szczyty młodych przedsiębiorców. Odbywają się one wiosną i jesienią pod nazwą Europejskich Konferencji Młodych Przedsiębiorców (EYEC). Na każdą z tych konferencji prowadzimy także otwartą rekrutację w Polsce. YES for Europe jest też odpowiedzialne za przygotowanie ponad 20-osobowej delegacji przedsiębiorców z UE na coroczne spotkanie G20 YEA. Tutaj także zapraszamy przedsiębiorców z całej Europy, w tym z Polski i regionu – uzupełnia Przemysław Grzywa.

Obydwaj Panowie od kilku lat prowadzą Forum Młodych Przedsiębiorców przy RIG w Katowicach i koordynują programy dla młodego biznesu (szkolenia, mentoring, networking np. w formie comiesięcznych Śniadań Młodych Przedsiębiorców), z których skorzystało już kilkaset osób.

 

Janusz Dramski m.in. zarządza regionalnym akceleratorem i biurem coworkingowym Business Link Katowice, a Przemysław Grzywa m.in. jest współzałożycielem firmy Revolve z siedzibą w Katowicach, tworzącej dedykowane oprogramowania dla firm. Ponadto od lat promują przedsiębiorczość. Wystarczy przypomnieć akcję Pociąg do Przedsiębiorczości, którym w 2014 roku pojechali z setką innych przedsiębiorców do Prezydenta RP i Sejmu RP z dokumentem Manifest Młodych Przedsiębiorców, będącym głosem młodego biznesu w sprawie tworzenia przyjaznego otoczenia dla rozwoju młodych oraz innowacyjnych firm w Polsce. Co roku też przygotowują specjalną ścieżkę dla młodych przedsiębiorców i startupów YES Summit podczas jesiennych Europejskich Kongresów MŚP w Katowicach.


- Warto przypomnieć, że jesienią 2015 roku, już w rok po przystąpieniu Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach do YES for Europe w roli organizacji reprezentującej młodych przedsiębiorców z Polski, byliśmy gospodarzem Europejskiej Konferencji Młodych Przedsiębiorców EYEC – przypomina Dramski.


Europejski szczyt młodych przedsiębiorców EYEC w Polsce, zorganizowany podczas Europejskiego Kongresu MŚP w Katowicach, skupił się na rozmowach przy okrągłym stole z reprezentacją młodych przedsiębiorców z USA w temacie przygotowywanej wtedy umowy handlowej TTIP pomiędzy UE i USA. W maju 2018 roku odbędzie się w Katowicach doroczne spotkanie robocze liderów organizacji reprezentujących młodych przedsiębiorców z krajów G20 w G20 YEA, którzy przybędą do Katowic z całego świata na zaproszenie YES for Europe i RIG w Katowicach.


– To bardzo ważne, by polski biznes próbował swoich sił na arenie międzynarodowej. Mam na myśli zarówno inwestycje poza granicami kraju, jak również pełnienie funkcji w organizacjach biznesowych na poziomie europejskim i szerzej. To platformy kontaktów, które wykorzystujemy do promocji gospodarczej naszego regionu i kraju, a także do rozwijania relacji biznesowych pomiędzy firmami. Zapraszamy wszystkich przedsiębiorców do udziału w naszych działaniach – podsumowuje Grzywa.

 


YES for Europe jest największą i najważniejszą organizacją skupiającą młodych przedsiębiorców z Europy. Reprezentują ich przedstawiciele organizacji z poszczególnych krajów europejskich. Polskę w YES for Europe od września 2014 roku reprezentuje Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która odebrała certyfikat akcesyjny podczas IV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach z rąk ówczesnego prezydenta YES for Europe Dimitrisa Tsingosa z Grecji.

 

 

Kontakt:
Janusz Dramski, tel.: 696 601 863, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Przemysław Grzywa, tel.: 695 400 481, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

styczeń 2019
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc