Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Misja Gospodarcza w Szanghaju

 

W dniach 6.12 – 9.12.2017 przebywała w Szanghaju misja Województwa Śląskiego, której przewodniczył wicemarszałek Pan Michał Gramatyka.

 

IMG 1735y


Celem wyjazdu delegacji ze Śląska było zaprezentowanie stronie chińskiej szeregu perspektywicznych dziedzin do dalszej współpracy. Misja odwiedziła Szanghaj w okresie trwania pierwszej edycji targów „Pasa i Szlaku”, które zgromadziły ekspozycje wielu krajów leżących na osi „Nowego Jedwabnego Szlaku”. Śląsk zorganizował na tych targach swoje stoisko.


Delegacja promowała ofertę województwa w licznych dziedzinach, w tym m.in. w zakresie możliwości inwestycyjnych, rozwoju wymiany handlowej, współpracy naukowo-badawczej i kontaktów ośrodków akademickich. Istotnym elementem była także wymiana poglądów na temat planowania, zarządzania i koordynacji rozwoju dużych aglomeracji miejskich. Delegacja promowała także region jako prężne centrum organizacji dużych imprez kongresowych, w tym Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.


W czasie pobytu w Szanghaju delegacja została przyjęta m.in. przez prezesa agencji rządu aglomeracji Invest Shanghai. Głównym tematem rozmów były możliwości wsparcia współpracy inwestycyjnej w zakresie wdrożenia chińskiej wizji „Nowego Jedwabnego Szlaku”. Województwo Śląskie, ze swoją bardzo dobrze rozwinięta infrastrukturą transportową, prężnie działającą Specjalną Strefą Ekonomiczną i wysokim zaawansowaniem technologicznym może być istotnym partnerem dla chińskich firm.


Szanghaj to miasto wydzielone, aglomeracja funkcjonująca na prawach prowincji. Delegacja miała okazję spotkać się z przedstawicielami kierownictwa Komisji (odpowiednik lokalnego ministerstwa rządu Szanghaju) ds. Rozwoju i Reform. Przedmiotem rozmów była koordynacja szeregu aspektów rozwoju dużej aglomeracji miejskiej, jaką jest Szanghaj (liczący obecnie prawie 25 milionów ludzi). Chodzi m.in. o organizację transportu publicznego, zarządzanie gospodarką komunalną, ochronę środowiska, racjonalne wykorzystanie energii itp. To tematyka interesująca dla niedawno powstałej metropolii śląsko-dąbrowskiej, której przedstawiciel zarządu również był w składzie delegacji ze Śląska


W dniu 8.12.2017 roku odbyła się uroczysta inauguracja targów „Pasa i Szlaku”. To impreza wystawiennicza, której organizatorem jest CCPIT Oddział Szanghaj /Chińska Rada ds. Promocji Handlu Międzynarodowego/. Przed ceremonią otwarcia pierwszej edycji targów delegacja została przyjęta przez Prezesa CCPIT Szanghaj, podpisano także porozumienie o współpracy tej organizacji z Regionalną Izbą Gospodarczą / RIG/. Porozumienie podpisał uczestniczący w misji wiceprezes RIG.


W trakcie rozmów podkreślono, iż dla rozwoju współpracy gospodarczej Polska – Chiny szczególnie istotne znaczenie ma intensyfikacja kontaktów sektora firm małych i średnich. Doskonałą platformą do realizacji tego celu jest coroczny Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw.


Po spotkaniu z szefem CCPIT Szanghaj wicemarszałek Woj. Śląskiego i towarzysząca mu delegacja odbył spotkanie z zastępca sekretarza generalnego władz miasta Szanghaj. Strona Polska zaprezentowała profil regionu śląskiego zwracając uwagę na szereg obszarów dalszej współpracy bardzo dobrze wpisujących się w praktyczne wdrażanie wizji „Pasa i Szlaku”.


W ceremonii otwarcia targów wzięli udział przedstawiciele władz administracyjnych Szanghaju, reprezentanci dyplomacji, zrzeszeń gospodarczych i firm.


W programie targów odbyła się także prezentacja profilu województwa śląskiego w ramach tzw. „Road Show”.


W czasie wizyty w Szanghaju delegacja odwiedziła również park technologiczny Zhangjiang, największy podmiot tego typu w Szanghaju. W rozmowach omawiano głównie doświadczenia strony chińskiej w zakresie branż perspektywicznych dla dalszej współpracy tj. sektor medyczny i IT/ICT, przedstawiono także potencjał naukowo – techniczny Śląska. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel szanghajskiej Federacji Przemysłu i Handlu.


Delegacja ze Śląska gościła także w Konsulacie Generalnym RP w Szanghaju, gdzie omawiano dotychczasowe kierunki współpracy regionalnej Polska – ChRL i najbardziej obiecujące sektory w kontekście dalszego rozwoju kontaktów województwa śląskiego z Chinami.


W programie pobytu znalazła się także wizyta w Centrum Planowania Aglomeracji Szanghaju, jak i wizja lokalna prezentująca system zarządzania transportem publicznym aglomeracji, w tym taborem elektrycznym.


W trakcie wizyty w Szanghaju prorektor Politechniki Śląskiej podpisał porozumienie z Wydziałem Mechanicznym Uniwersytetu Jiaotong o dalszej współpracy. Szanghajska uczelnia to jeden z wiodących w świecie ośrodków akademickich w zakresie nauk technicznych.


Odbyte spotkania i udział w targach były doskonałą okazją do zaprezentowania gospodarzom z Szanghaju oferty gospodarczej, naukowo – technicznej i edukacyjnej Śląska. Obiecujące kierunki dalszej współpracy wymagają konkretyzacji i skutecznego wdrożenia. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach będzie kontynuować współpracę z Chinami, w tym poprzez organizację wydarzeń w ramach VIII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Odbyte rozmowy, jak i podpisane porozumienia stanowią zachęcającą podstawę do intensyfikacji współpracy z partnerami z Chin.

 

grudzień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc