Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Wsparcie dla eksportu – podsumowanie drugiej edycji Forum GoExport

Za nami druga edycja Forum GoExport. To wydarzenie skierowane do tych przedsiębiorców, którzy chcą wprowadzić swoje produkty i usługi na rynki zagraniczne oraz tych którzy działają już międzynarodowo i szukają możliwości dalszego rozwoju. Głównym cel spotkania? Zebranie w jednym miejscu i jednym czasie ekspertów, wiedzy i narzędzi wsparcia eksportu.

Forum otworzył Jacek Woźnikowski, Dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej RIG w Katowicach. Część merytoryczną rozpoczął panel dyskusyjny z udziałem Aleksandry Wadowskiej – Kierownika Sekcji Współpracy Międzynarodowej Departamentu Promocji Gospodarczej PARP, która przedstawiła formy wsparcia ekspansji zagranicznej przedsiębiorstw: dofinansowania do eksportu, udział w międzynarodowych targach, spotkaniach B2B oraz seminariach i szkoleniach, program 3.3.3. Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych „Go to Brand”, a także możliwości związane z siecią Enterprise Europe Network. Z kolei Daniel Maksym – Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A dopełnił temat, poruszając zagadnienie inwestycji bezpośrednich.

Druga część wydarzenia poświęcona była kosztom ekspansji zagranicznej i związanym z nimi ryzyku. Jolanta Czekalska, Dyrektor Katowickiego Oddziału Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. przekazała uczestnikom Forum wiedzę na temat możliwości zabezpieczenia handlu zagranicznego. Kompleksowe przestawienie oferty umożliwiło przedsiębiorcom zorientowanie się w specyfice ubezpieczenia działalności eksportowej zależnej m.in. od kierunku ekspansji. Elżbieta Bugalska reprezentująca Bank Gospodarstwa Krajowego wskazała natomiast programy finansowego wsparcia działalności międzynarodowej. Biznesmeni dowiedzieli się sporo o rodzajach projektów mających szanse na dofinansowanie, do których należą m.in. krótko i długoterminowe kontrakty eksportowe oraz zakup zagranicznych spółek.

goexport1 goexport2 forum goexport3

W czasie spotkania poruszyliśmy także temat wsparcia udzielanego przez instytucje regionalne. Tę część rozpoczęliśmy wystąpieniem Adriany Witkowskiej-Konieczny ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, tematem wystąpienia był „Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego 2014-2020” i jego część dotycząca wsparcia dla firm. Uczestnikom przedstawione zostały działania 1.2, 3.2 oraz 3.3. Część trzecią zakończyliśmy wystąpieniem Lucyny Sikory, Eksperta Enterprise Europe Network. EEN oferuje przedsiębiorstwom wsparcie m.in. w poszukiwaniu międzynarodowych partnerów oraz w nawiązywaniu relacji gospodarczych. Nie zabrakło również rozmowy na temat możliwości regionalnych w zakresie ekspansji międzynarodowej. Roland Hess – Prezesa Zarządu WEITSICHT Dresden zachęcał uczestników do udziału w międzynarodowych targach w Dreźnie, w dużej mierze skupiających się na sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz łączeniu niemieckiego i światowego biznesu. 

Forum zamknął Andrzej Pieczonka – dyplomata ekonomiczny, który zachwycił uczestników prelekcją dotyczącą współpracy handlowej z Chińską Republiką Ludową oraz szansami jakie daje Nowy Jedwabny Szlak. Wystąpienie obfitowało w wiele praktycznych przykładów oraz przedstawieniu możliwości jakie dają Chiny wraz z wymaganiami jakie muszą spełnić nasi przedsiębiorcy.

go export4 Forum GoExport forum goexport6

----

Składamy ogromne podziękowania dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. za wsparcie i pomoc w organizacji drugiej edycji Forum GoExport. Dziękujemy zaproszonym ekspertom za merytoryczne wystąpienia oraz uczestnikom za aktywny udział w wydarzeniu.


Materiały:

pdfBank Gospodarstwa Krajowego Katowice.pdf

pdfEnterprise Europe Network_RIG_12 06 2017.pdf

pdfKorporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.pdf

pdfPrzewodnik Biznesowych ChRL.pdf

pdfSlaskie Centrum Przedsiebiorczosci.pdf


lipiec 2018
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc

PARTNERZY