Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
partner w biznesie

Biznes rodzinny rozpracowany!

Konferencja „Do sukcesu! Akademia Firm Rodzinnych” za nami. Niemal 200 osób przekonało się, że sukcesja, ekspansja i współpraca to trzy filary, które mogą poprowadzić rodzinny biznes do sukcesu.


konferencja 03

Firmy rodzinne coraz prężniej działają na rynku polskim. Jednak międzypokoleniowy biznes niesie ze sobą szereg problematycznych zagadnień – od zmierzenia się z podziałem życia zawodowego i prywatnego, przez kwestie prawne związane z ekspansją, podatkami, czy wreszcie z sukcesją i przygotowaniem młodego pokolenia do objęcia sterów firmy. Znaczenie tej tematyki potwierdzili uczestnicy konferencji „Do sukcesu! Akademia Firm Rodzinnych”, w której wzięło udział niemal 200 osób.

Po przywitaniu gości przez Tadeusza Donocika – Prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, będącej organizatorem wydarzenia, głos zabrała Izabella Żyglicka, pełniąca rolę Rzecznika Praw Przedsiębiorców przy Izbie. – Jesteśmy jedyną Regionalna Izbą Gospodarczą, która utworzyła stanowisko rzecznika praw przedsiębiorców. Wasz głos jest słyszalny wśród tych, którzy decydują o kształcie naszego prawodawstwa, ponieważ bierzemy bezpośredni udział w tworzeniu tego prawa. W tym zakresie możemy głośno wybrzmieć – mówiła.

konferencja 01Żyglicka podkreśliła, że wśród firm rodzinnych jest wiele problemów, które nie dotyczą wyłącznie przyszłych losów działalności, lecz również jej bieżącego funkcjonowania. Podobne stanowisko przedstawiali eksperci biznesu, których zaproszono do udziału w konferencji. Jako pierwszy głos zabrał Jacek Santorski, który wskazał, że istotnym wątkiem przy planowaniu sukcesji jest… psychologia. Z jednej strony dotyczy to gotowości nestorów do oddania sterów młodszemu pokoleniu. Kiedy jest odpowiedni do tego moment i czy w ogóle jest on możliwy w przypadku osób, dla których własna firma jest życiową pasją? Z drugiej strony istnieje także kwestia samych następców. Santorski przywołał badania Adriany Lewandowskiej, wskazującej, że ponad 60% dorastających i dorosłych dzieci przedsiębiorców wyobraża sobie, że w przyszłości zostanie przedsiębiorcą. Natomiast 10% wśród osób badanych wykazało gotowość do kontynuowania swojego rozwoju w firmie rodziców. Przekazanie odpowiedzialności, własności i władzy w biznesie nie jest więc sprawą prostą i warunkuje je nie tylko prawo, lecz także psychologia.

W ramach konferencji odbyły się również panele dyskusyjne z ekspertami firm rodzinnych. Pierwszy z nich poprowadzony przez Piotra Woźniakiewicza z PwC został poświęcony tematowi „Lata najlepszych szkół czy lata praktyki – jak przygotować młode pokolenie do sukcesji”. Z kolei Izabella Żyglicka rozmawiała z zaproszonymi gośćmi na temat ekspansji krajowej i zagranicznej, a także o tym jak zbudować sieć biznesową. W trakcie spotkania postawiono ważny wniosek – firmy rodzinne nie mogą pozwolić sobie na konserwatyzm, a wręcz musza być dwa kroki przed innymi firmami.

Akademia Firm Rodzinnych Akademia Firm Rodzinnych

O sieci biznesowej wspomniała także Bogusława Bartoszek, Dyrektor Generalny RIG w Katowicach, zapraszając na trzeci panel dyskusyjny: - My Polacy mamy bardzo dużą skłonność do współpracy, ale nie włączamy się w inicjatywy stowarzyszeń, fundacji, izb gospodarczych, a to naprawdę może pomóc w rozwoju. To może dostarczyć nam partnerów biznesowych, dodać informacji, aby móc odważniej konkurować na rynku.

Ostatnie spotkanie konferencji w Chorzowie, przygotowane we współpracy z Kancelarią Bieniek S.A. z Zabrza, zostało poświęcone relacjom międzyludzkim w biznesie rodzinnym. Rozmawiano między innymi o tym, jak zabezpieczyć swoje interesy w przypadku burzliwego związku. W trakcie przerw pomiędzy wykładem i panelami dyskusyjnymi, uczestnicy wydarzenia mogli porozmawiać z ekspertami i pozyskać indywidualne porady.

Akademia Firm Rodzinnych Akademia Firm Rodzinnych

Wnioski wypracowane podczas Akademii zostaną wykorzystane m.in. podczas siódmej edycji Europejskiego Kongresu MŚP, który odbędzie się 18-20 października w Katowicach, tradycyjnie już gromadząc tysiące przedstawicieli świata biznesu, nauki i samorządu.

 

 patroni i partner

czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

 

rodo menu joomla
kalendarium
strefa członkowska
strefa eksperta

projekty unijne

 

 kongres logo-01

Laury Umiejętności i Kompetencji

stawiamynajakosc

PARTNERZY